Nuspręsta, kad „Kaspersky Lab“ produktus naudojantys ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros ir valstybės informacinių išteklių valdytojai artimiausiu metu privalės pakeisti ją kita saugia programine įranga.

 „Privalome užtikrinti valstybės kibernetinį saugumą, todėl Vyriausybės priimtas sprendimas yra savalaikis ir atliktas atsižvelgiant į grėsmių ir pažeidžiamumo vertinimą. Kartu su kitomis valstybės institucijomis bendradarbiavome ieškodami įvertintai grėsmei atitinkančių sprendimų ir priemonių“, – pranešime spaudai cituojamas Edvinas Kerza, krašto apsaugos viceministras.

Jo teigimu, sprendimas galioja tik kritinės infrastruktūros – energetikos, finansų sistemos, transporto, valstybės informacinių išteklių ir kitų sektorių valdytojams. Verslo įmonės turi individualiai įsivertinti galimas programinės įrangos naudojimo rizikas.

Taip pat numatomi teisės aktų papildymai ir pakeitimai, kurie reglamentuos kibernetinio saugumo programinės įrangos pirkimą. Jie leistų pašalinti nepatikimus tiekėjus iš vietųjų konkursų.

Beje, tokiu keliu prieš Lietuvą nuėjo ir JAV. VŽ rašė, kad Jungtinių Valstijų nacionalinio saugumo departamentas rugsėjį paskelbė direktyvą, kuria nurodyta vyriausybės institucijoms pašalinti „Kaspersky Lab“ programinę įrangą.

Toks sprendimas buvo priimtas dėl aukštų pareigūnų susirūpinimo, kad ši kibernetinio saugumo bendrovė gali būti per daug priklausoma nuo Rusijos ir kenkti šalies saugumui.

Neigia ryšius su Kremliumi

Pati „Kaspersky Lab“ neigia bet kokius ryšius su Rusijos valdžios struktūromis ar galimą pagalbą šnipinėjant kitas valstybes. Ji netgi kreipėsi į JAV federalinį teismą dėl šalies metamo šešėlio ir kenkimo jos verslui.

„Nacionalinio saugumo departamentas pakenkė „Kaspersky Lab“ reputacijai ir jos komercinei veiklai nepateikdamas jokių įrodymų, kad bendrovė padarė ką nors neleistino“, – išplatintame pranešime teigė Eugenijus Kasperskis, bendrovės įkūrėjas.